середа, 4 травня 2016 р.

Підбір шкільних меблів

З метою збереження постави і високої працездатності школяра важливого значення набуває підбір оптимальної шкільних меблів та навчання школяра правильній посадці.
Під час навчальних занять у класі найбільш доцільна пряма посадка з легким нахилом корпусу вперед. Відстань від очей до зошита (книги) має дорівнювати приблизно довжині передпліччя і кисті з витягнутими пальцями, плечі повинні розташовуватися паралельно краю кришки столу, передпліччя і кисті рук - симетрично на столі, тулуб відсунуто на 5-6 см від краю столу. Щоб не здавлювалися судини підколінної області, глибина сидіння повинна дорівнювати приблизно 2/3 - 3/4 довжини стегна. Висота сидіння повинна дорівнювати довжині гомілки зі стопою плюс 2-3 см на каблук: у цьому випадку ноги учня в усіх трьох суглобах (тазостегновому, колінному і гомілковостопному) зігнуті приблизно під прямими кутами, що перешкоджає застою крові в нижніх кінцівках і органах малого тазу. Сидіння обов'язково повинне мати спинку  або суцільну, профільовану, або, мінімум, з двома перекладинами - на рівні попереку і на рівні лопаток.

Забезпечення прямої посадки можливо при відповідності розмірів меблів росту учнів. В даний час у нас в країні на шкільні меблі існують певні державні стандарти (ГОСТ 11015-71 "Столи учнівські " , ГОСТ 11016-71 "Стільці учнівські " і ГОСТ 5994-72 " Парти шкільні ) . За цим стандартам випускається меблі п'яти груп: А, Б, В, Г і Д , що має як буквенне, так і кольорове маркування (кольорова маркування у вигляді кола діаметром 25 мм або горизонтальної смуги шириною 20 мм наноситься на бічних сторонах парти або столу) .
За меблями групи А (маркування жовтого кольору) повинні сидіти діти зростом до 130 см; меблі групи Б (маркування червоного кольору) призначена для школярів ростом від 130 до 144 см. Школярі зростом від 145 до 159 см повинні сидіти за меблями групи В (маркування блакитного кольору) , від 160 до 174 см - за меблями групи Г (маркування зеленого кольору). Меблі групи Д (маркування білого кольору) призначена для учнів зростом 175 см і вище.
Щоб дізнатися, меблі якої групи необхідна учневі даного зростання, можна скористатися емпіричною формулою М.М. Карташіхіна:
порядковий номер букви = [ зріст учня ( см ) - 100 ] : 15 .
Приклад : зріст школяра 153 см. ( 153 - 100): 15 = 3 ( без залишку) . Порядковий номер ( за алфавітом) - буква В.
Досить часто в школах відсутнє маркування меблів (як буквенне , так і кольорове). Для того, щоб дізнатися, до якої групи меблів відноситься даний стіл (стілець ), можна скористатися такими формулами :
Група (буква ) стола = висота столу ( см ): 5 - 10.
Група ( буква) стільця = висота стільця ( см ): 3 - 10. Приклад : висота столу над рівнем підлоги = 68 см. 68:5 - 10 = 3 ( без залишку) . Порядковий номер букви В.
Істотну роль у забезпеченні правильної зручної пози учня при читанні і письмі грають такі складові шкільних меблів, як дистанція сидіння і дифференція . Дистанцією сидіння називається відстань по горизонталі між зверненим до учня краєм столу і краєм сидіння. Правильна посадка досягається так званої негативної дистанцією сидіння, при якій край сидіння заходить за край кришки столу на 3-6 см.
При нульовій дистанції сидіння ( коли краї столу і сидіння знаходяться на одному перпендикулярі ) і особливо при позитивній ( коли край сидіння відстоїть від краю столу) учневі доводиться сильно подаватися вперед, що збільшує статичне навантаження на повні м'язи і призводить до швидкої втоми. Парти, тобто пов'язані між собою стіл і сидіння влаштовані так, що при закритій кришці дистанція сидіння автоматично стає негативною (у цьому випадку, правда, досить важко сідати за парту і вставати з-за неї - потрібно відкинути кришку, щоб дистанція сидіння стала позитивною ) . Якщо ж у класі немає парт, а є не зв'язані між собою столи і стільці ( а таке часто має місце в даний час навіть у початкових класах), необхідно, щоб школяр, сівши, засунув стілець та , щоб його край на 3-6 см заходив за край столу . Вчителю (особливо в початкових класах) слід домогтися автоматизму такої посадки, щоб вона стала для школяра максимально зручною і звичною. Дуже важливо і вдома стежити за тим , щоб школяр працював при негативній дистанції сидіння.
Дифференцією називається відстань по вертикалі між зверненим до учню краєм столу (парти ) і площиною сидіння. Зрозуміло , що ця величина - функція двох змінних: вона буде великий при нормальній висоті столу, але низькому стільці або при занадто високому столі і нормальному стільці, і навпаки. При великій дифференції учень змушений при письмі високо піднімати праве плече, що може призвести до викривлення хребта з опуклістю в праву сторону. При малій дифференції учень змушений горбиться, що призводить до швидкого розвитку втоми.
Таким чином, правильний підбір меблів дозволить забезпечити учневі найбільш фізіологічну пряму посадку. Слід пам'ятати, однак, що тривала підтримка навіть такої пози призводить до м'язового стомлення, для зменшення якого необхідно дозволити учням міняти положення тіла під час уроку ( або створити умови для роботи стоячи за конторками) .

Що стосується правил розсаджування учнів, то основною вимогою є відповідність розмірів меблів росту школярів. Зазвичай учні кожного класу відносяться не менш ніж до 3-4 ростовим групам, і тому в кожному класі ( особливо це важливо для початкових класів) повинно бути не менше трьох груп меблів. Якщо виникають труднощі з підбором меблів, краще посадити школяра за стіл ( парту ) більшого, ніж потрібно, розміру, ніж меншого.

Немає коментарів:

Дописати коментар